Saturday, June 23, 2012

2012 Daytime Emmy Awards Winners



OUTSTANDING LEAD ACTOR IN A DRAMA SERIES
Winner: Anthony Geary as Luke Spencer, "General Hospital," ABC
Maurice Bernard as Michael "Sonny" Corinthos, Jr., "General Hospital," ABC
John McCook as Eric Forrester, "The Bold and the Beautiful," CBS
Darnell Williams as Jesse Hubbard, "All My Children," ABC
Robert S. Woods as Bo Buchanan, "One Life to Live," ABC






OUTSTANDING LEAD ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Winner:Heather Tom as Katie Logan Spencer "The Bold and the Beautiful," CBS
Crystal Chappell as Dr. Carly Manning,"Days of our Lives," NBC
Debbie Morgan as Angie Hubbard, "All My Children," ABC
Erika Slezak as Viki Lord, "One Life to Live," ABC
Laura Wright as Carly Corinthos Jax, "General Hospital," ABC



General Hospital Cast and Crew

OUTSTANDING DRAMA SERIES
Winner:"General Hospital," ABC
"All My Children," ABC
"Days of Our Lives," NBC
"The Young and the Restless," CBS


OUTSTANDING SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Winner:Nancy Lee Grahn as Alexis Davis, "General Hospital," ABC
Melissa Claire Egan as Annie Chandler, "All My Children," ABC
Genie Frances as Genevieve Atkinson, "The Young and the Restless," CBS
Elizabeth Henderickson as Chloe Mitchell, "The Young and the Restless," CBS
Rebecca Herbst as Elizabeth Webber, "General Hospital," ABC




OUTSTANDING SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES
Winner: Jonthan Jackson as Lucky Spencer, "General Hospital," ABC
Bradford Anderson as Damien Spinelli, "General Hospital," ABC
Matthew Ashford as Jack Deveraux, "Days of Our Lives," NBC
Sean Blakemore as Shawn Butler, "General Hospital," ABC
Jason Thompson as Patrick Drake, "General Hospital," ABC



OUTSTANDING YOUNGER ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Winner: Molly Burnett as Melanie Layton, "Days of Our Lives," NBC
Shelley Hennig as Stephanie Johnson, "Days of Our Lives," NBC
Christel Khalil as Lily Winters, "The Young and the Restless," CBS
Jacque Macinnes Wood as Steffy Forrester, "The Bold and the Beautiful," CBS



OUTSTANDING YOUNGER ACTOR IN A DRAMA SERIES
Winner: Chandler Massey as Will Horton, "Days of Our Lives," NBC
Eddie Alderson as Matthew Buchanan, "One Life To Live," ABC
Chad Duell as Michael Corinthos, "General Hospital," ABC
Nathan Parsons as Ethan Lovett, "General Hospital," ABC


OUTSTANDING CHILDREN'S ANIMATED PROGRAM
Winner: "Penguins of Madagascar," Nickelodeon
"Curious George," PBS
"Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness," Nickelodeon
"Peep & The Big Wide World," PBS
"Sid the Science Kid," PBS
"SpongeBob SquarePants," Nickelodeon

OUTSTANDING CHILDREN'S SERIES
Winner: "Biz Kid$," PBS
"Born To Explore," ABC
"The Electric Company," PBS
"Everyday Health," Syndicated
"Jack Hanna's Into the Wild," Syndicated

Rachael Ray Presenting


OUTSTANDING CULINARY PROGRAM
Winner:"Bobby Flay's Barbecue Addiction," Food Network
"Giada At Home," Food Network
"Guy's Big Bite," Food Network
"Sandwich King," Food Network

OUTSTANDING GAME/AUDIENCE PARTICIPATION SHOW'
Winner: "Jeopardy!," Syndicated
"BrainSurge," Nickelodeon
"Cash Cab," Discovery Channel
"Let's Make A Deal," CBS
"Wheel of Fortune," Syndicated
"Who Wants To Be A Millionaire," Syndicated

OUTSTANDING LEGAL/COURTROOM PROGRAM
Winner: "Last Shot with Judge Gunn," Syndicated
"America's Court with Judge Ross," Syndicated
"Judge Joe Brown," Syndicated
"We the People with Gloria Allred," Syndicated

OUTSTANDING LIFESTYLE PROGRAM
Winner: "Cars.TV," Cars.TV
"Chop Cut Rebuild," SPEED
"The Martha Stewart Show," Hallmark
"My Generation," PBS
"Rough Cut," PBS

OUTSTANDING MORNING PROGRAM
Winner: "Today Show," NBC
"Good Morning America," ABC

OUTSTANDING PRE-SCHOOL CHILDREN'S SERIES
Winner: "3rd & Bird!," Disney Channel
"Sesame Street," PBS
"Super WHY!," PBS
"The Wonder Pets!," Nickelodeon
"Yo Gabba Gabba!," Nickelodeon

OUTSTANDING SPECIAL CLASS ANIMATED PROGRAM
Winner: "Fanboy and Chum Chum," Nickelodeon
"Transformers: Prime," The HUB

OUTSTANDING SPECIAL CLASS SERIES
Winner: "Ask This Old House," PBS
"Made," MTV
"Pop Up Video," VH1
"Quiet Campus," MTVU
"Sanjay Gupta, MD," CNN
"Super Soul Sunday," OWN: Oprah Winfrey Network

OUTSTANDING TALK SHOW/ENTERTAINMENT
Winner: "Live! With Regis & Kelly"
"The Ellen DeGeneres Show," Syndicated
"The Talk," CBS
"The View," ABC

OUTSTANDING TALK SHOW/INFORMATIVE
Winner:"The Dr. Oz Show," Syndicated
"Anderson," Syndicated
"The Doctors," Syndicated


OUTSTANDING GAME SHOW HOST
Winner: Todd Newton, "Family Game Night," The Hub
Ben Bailey, "Cash Cab," Discovery Channel
Wayne Brady, "Let's Make a Deal," CBS
Meredith Vieira, "Who Wants To Be a Millionaire," Syndicated



OUTSTANDING LIFESTYLE/CULINARY HOST
Winner: Sandra Lee, "Semi-Homemade Cooking with Sandra Lee," Food Network
Giada De Laurentiis," "Giada At Home," Food Network
Rick Bayless, "Mexico One Plate at a Time with Rick Bayless," PBS
Nate Berkus," The Nate Berkus Show," Syndicated
Paula Deen, "Paula's Best Dishes," Food Network


OUTSTANDING TALK SHOW HOST
Winner:Regis Philbin and Kelly Ripa, "Live With Regis and Kelly," Syndicated
Anderson Cooper, "Anderson," Syndicated
Dr, Mehmet Oz, "The Dr. Oz Show," Syndicated
Racahel Ray, "Rachael Ray," Syndicated
Dr. Lisa Masterson, Jillian Michaels, Dr. Andrew Ordon, Dr. Jim Sears, Wendy Walsh, Dr. Travis Stork, "The Doctors," Syndicated

Bethenny Frankel
Finola Hughes

No comments:

Post a Comment